„NASZA Polska – NASZ Hymn”

Loga MKiDN, MHP, PJ

Zobacz aktualności projektu

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „NASZA Polska – NASZ Hymn” z programu „Patriotyzm Jutra” , którego operatorem jest Muzeum Historii Polski. Program realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Projekt „NASZA Polska – NASZ Hymn” jest zadaniem szczególnym. Odnosi się do ważnych rocznic historycznych, obchodzonych w roku 2022: 95 rocznicy mianowania Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Narodowym Polski oraz ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 Rokiem Józefa Wybickiego w 200. rocznicę śmierci, w 275. rocznicę urodzin. W realizację Zadania chcemy zaangażować osoby niesłyszące.

Jest to innowacyjny i nowatorski pomysł, integrujący osoby słyszące z głuchymi. Efektem końcowym będzie uroczyste wykonanie Hymnu Polski przez grupę osób niesłyszących i słyszących w języku migowym przy równoczesnym odśpiewaniu Hymnu przez uczniów szkoły muzycznej. Projekt zawiera w sobie wykłady: wykład Agnieszki Bujak, nauczyciela języka migowego, na temat: „Jak zachować się, gdy napotkasz osobę niesłyszącą”. Wykład historyka Tomasza Lisa pn.: „Mazurek Dąbrowskiego – geneza powstania i jego znaczenie”. Ponadto Zadanie obejmuje wycieczkę dla osób słyszących do krakowskiego WOMAI, miejsca, gdzie można wczuć się w rolę osoby niewidomej podczas codziennych czynności oraz wizytę w Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących, celem zapoznania i integracji. Dodatkowo dla młodzieży słyszącej i z dysfunkcjami słuchu zaplanowano konkurs plastyczny pt.: „Patriotyzm Jutra”. Projekt ma przypomnieć i uczcić ważne wydarzenia historyczne, zintegrować społeczność, uwrażliwić, otworzyć na innych. Każdy jest wyjątkowy i każdy ma wkład w budowanie NASZEJ Polski zjednoczonej pod NASZYM Hymnem.

 

Całkowity koszt projektu wynosi : 21 110,00 zł

Z MHP przyznano dotację w wysokości – 19 000,00 zł

Patronat medialny nad projektem objęli : limanowa.in, Limanowska Telewizja Internetowa TV28, Radio RDN Małopolska.

 

Wróć do góry