Konkurs „Z Obiektywem przez Powiat”

Konkurs fotograficzny „Z Obiektywem przez Powiat” jest sukcesywnie organizowany od 2012 roku, kiedy to miała miejsce jego pierwsza edycja. Od samego początku jest objęty Patronatem Honorowym Starosty Limanowskiego.  Głównymi celami konkursu były i są :

• ochrona i upowszechnienie dziedzictwa społeczno-kulturowego naszego regionu;
  • promowanie powiatu, jego piękna, architektury i krajobrazu;
  • próba uchwycenia zanikających tradycji, zwyczajów i obrzędów.

To doskonała okazja dla początkujących fotografów do rozwijania talentu i pokazania swoich prac szerszemu gronu odbiorców. Nadesłane prace oceniane są przez profesjonalistów, którzy biorą pod uwagę kompozycję, zgodność z tematem, oryginalność i techniczną jakość prac.

Rok pierwszej edycji konkursu był zarówno rokiem rekordowym. Bowiem właśnie wtedy nadesłano największą liczbę prac, dokładnie 582 fotografie. W skład jury wchodzili: Justyna Tokarczyk, Franciszek  Natanek, Mark Dudek oraz Bogdan Skrzekut. Wraz z początkiem 2014 roku ogłoszono kolejną edycję. Również w tym czasie zmienili się jurorzy. Nadesłane prace ocieniali: Piotr Droździk, Kamil Bańkowski, Marek Dudek i Justyna Tokarczyk. Rok 2015 także przyniósł zmiany. W trzeciej odsłonie konkursu, prace uczestników  zostały podzielone na dwie kategorie: człowiek i pejzaż. Podział ten funkcjonuje po dziś dzień. W latach 2016, 2017 i 2018 zanotowano tendencję wzrostową wśród liczby uczestników. Nadsyłano prace, które różniły się między sobą tematyką, ujęciami jak i technikami tworzenia. Do VII edycji wprowadzono hasło przewodnie: „Nie ma takiej drugiej Ziemi”. Podobnie jak w poprzednich latach nadesłane prace zostały podzielone na dwie kategorie.  Rok 2020 przyniósł ogromne zmiany w funkcjonowaniu instytucji kultury. Okres pandemii uniemożliwił organizację konkursu w tradycyjnej formie. Pomimo wielu niedogodności konkurs „Z Obiektywem przez Powiat” odbył się w formie  online. Hasło VIII edycji brzmiało następująco: „ Jest świat, co zachwyt budzi”. W tym roku dodano nową kategorię: film krótkometrażowy. Kolejna już IX edycja, podobnie jak VIII,  odbywała się przy pomocy platformy internetowej. W ostatnich latach do Komisji dołączył Mateusz Pietrzak – Kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Joanna Michalik – dyrektor Biblioteki.

W ciągu dziewięciu zakończonych edycji konkursu „Z Obiektywem przez Powiat” około 500 uczestników nadesłało ponad 2 tysiące prac.