Zbiory biblioteki

Zbiory i działalność biblioteki

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej funkcjonują 3 główne działy: Wypożyczalnia dla dorosłych z czytelnią, Wypożyczalnia dla dzieci oraz Czytelnia multimedialna.

Zakres tematyczny księgozbioru Wypożyczalni dla dorosłych z czytelnią jest szeroki. Dzieli się na literaturę piękną (polską i zagraniczną) oraz literaturę popularną i popularno-naukową. Dostęp do księgozbioru jest wolny – to znaczy, że Czytelnik może samodzielnie dobrać interesującą go lekturę. Do skorzystania wyłącznie na miejscu dla chętnych, są również dostępne Zbiory prezencyjne, w których w skład wchodzą niektóre podręczniki, skrypty, słowniki i encyklopedie. Zbiory prezencyjne są udostępniane przez dyżurującego bibliotekarza na miejscu.

Zdjęcie przedstawia Wypożyczalnię dla dorosłychZdjęcie przedstawia dział regionalny.

Biblioteka może pochwalić się także bogatym zbiorem pozycji o charakterze regionalnym, z którego Czytelnicy również chętnie korzystają w Wypożyczalni. Warto dodać, że od 2015 roku MBP współtworzy wraz z małopolskimi bibliotekami publicznymi Bibliografię Małopolski, która jest częścią ogólnopolskiego systemu bibliografii regionalnych. Na podstawie zgromadzonych Zbiorów regionalnych i Bibliografii Małopolski można dotrzeć do historii regionu oraz osób z nim związanych.

Zbiory językowe (z przewagą tekstów angielskich, niemieckich i słowackich) także można wypożyczać w wielofunkcyjnej Wypożyczalni dla dorosłych.

W Wypożyczalni mieści się również Czytelnia czasopism. Biblioteka prenumeruje ponad 20 tytułów czasopism, w tym tych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, popularno-naukowych, regionalnych, tygodników, miesięczników. Wszystkie je można wypożyczyć lub skorzystać z nich na miejscu.

Zdjęcie przedstawiające fragment Wypożyczalni dla dorosłych


W bibliotece jest też miejsce przeznaczone dla najmłodszych Czytelników, czyli Wypożyczalnia dla dzieci, w którym zarówno młodsi jak i nieco starsi Czytelnicy znajdą „coś dla siebie”. Wybór wśród lektur dla dzieci jest naprawdę bogaty i ciekawy – aby młodzi chętnie sięgali po lekturę, a tam również dostęp do zbiorów jest wolny, co czyni bibliotekę jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem.

Zdjęcie przedstawia dzieci w wypożyczalni dla dzieci.

Czytelnia multimedialna to miejsce, gdzie można skorzystać z komputerów z dostępem do internetu oraz wypożyczyć zbiory muzyczne na różnych nośnikach, audiobooki oraz filmy na wieczór filmowy w swoim własnym zakątku. Limanowska biblioteka współpracuje również z platformą IBUK Libra. Czytelnicy książnicy mogą uzyskać po wyrażeniu chęci dostęp do zasobów edukacyjnych tej platformy za pomocą indywidualnego hasła uzyskanego od bibliotekarza.

Wnętrze czytelni multimedialnej

Cały katalog księgozbioru MBP jest dostępny w wersji elektronicznej. Czytelnik może przez stronę internetową limanowskiej biblioteki wejść do jego elektronicznej wersji, sprawdzać w wyszukiwarce interesujące go pozycje i je zamówić.


W bibliotece można skorzystać z wypożyczeń międzybibliotecznych. 

Zakres tematyczny księgozbioru biblioteki ma charakter uniwersalny. Zbiory są na bieżąco aktualizowane, a również dzięki licznym darom od Czytelników wzbogaca się je o unikatowe pozycje. Księgozbiór jest zabezpieczony za pomocą elektronicznego systemu bezpieczeństwa.

 

Wróć do góry