Aktualności Biblioteki Powiatowej

Spotkanie z Michałem Wójcikiem i jego książką w Bibliotece w Limanowej.

Zdjęcie przedstawia Michała Wójcika podczas spotkania oraz publiczności podczas spotkania w Bibliotece w Limanowej.
Popołudniową porą, 7 marca, w Sali Kameralnej odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Wójcikiem, który promował książkę: „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie”. Wszystkich przywitała i gości przedstawiła Joanna Michalik – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, która była także moderatorem spotkania. Wydarzenie zgromadziło publiczność żywo zainteresowaną tematem. Wśród przybyłych byli: Prezes Sądu Rejonowego w Limanowej – Józefa Czachowska, z ramienia powiatu Marian Wójtowicz – Radny Rady Powiatu Limanowskiego, Mateusz Pietrzak – Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Artur Krzak -Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej, Marek Młynarczyk – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Jacenty Musiał – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, Paulina Ablewicz – Kierownik filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu – Filia w Limanowej oraz historycy i zainteresowani tematem mieszkańcy Mszany i Limanowej.
Michał Wójcik przedstawił sąd w Mszanie na tle ówczesnych sądów Sądecczyzny. Omówił sądownictwo w Galicji, jego organizację, kancelarię. Wyjaśnił czy środowisko chłopskie miało swoich reprezentantów wśród sędziów i omówił znaczenie powstania sądu dla ówczesnej społeczności mszańskiej.
Autor opowiedział zgromadzonym, skąd nazwa „Cesarsko – Królewski Powiatowy” w odniesieniu do sądu i jak to możliwe, że powstał on właśnie w Mszanie Dolnej? Dalej omówił, jakimi sprawami się zajmował i jak wyglądał jego budynek. Kto nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, może przeczytać książkę, która od wczoraj jest do nabycia w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej.
Na zakończenie warto przytoczyć recenzję dr. hab. Konrada Meusa, prof. UKEN, który jakże trafnie stwierdził, iż słuchacz otrzymał pełny obraz powstania i działalności Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej w latach 1883 – 1914 i to nie tylko w wymiarze organizacyjnym oraz jurysdykcyjnym, ale także z szerokim tłem aktywności jego sędziów w życiu publicznym zarówno miasta, jak i Galicji jako kraju koronnego monarchii.
W imieniu Organizatorów i autora, serdecznie dziękujemy za udział, aktywną dyskusję i zainteresowanie tematem.
Za obsługę techniczną dziękujemy Piotrowi Szubrytowi z LDK.

Galeria

Wróć do góry