Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej

Warsztaty ozdabianie desek kuchennych motywami ze starych skrzyń wianowych

Zdjęcie przedstawia dzieci podczas warsztatów ozdabianie desek kuchennych wzorami z skrzyni wianowych.
Antoni Górszczyk – kierownik szkoły w Pisarzowej k. Limanowej, działacz społeczny, etnograf- polecił swoim uczniom kopiować motywy, które znajdowały się na drewnianych skrzyniach wianowych w ich domach. Zbiór ten znajduje się dziś w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej i był inspiracją do naszych dzisiejszych warsztatów.
Na wstępie prowadząca zajęcia Lidia Marek- Jurkowska opowiedziała dzieciom o skrzyniach wianowych oraz o innych sprzętach, które znajdowały się w dawnych gospodarstwach domowych. Każdy uczestnik wybrał sobie wzór, który przeniósł za pomocą ołówka na drewnianą deskę kuchenną a następnie pokolorował go farbami akrylowymi.
Dzisiejszym warsztatom patronowała ,,Franka” – Marii Frycz Zoltek. Książka „Franka” jest napisana w stylu realizmu magicznego. Porusza cztery ważne dla autorki tematy: ochronę zwierząt, ochronę przyrody, spełnianie marzeń oraz kultywowanie tradycji góralskiej. Główną bohaterką jest 11 letnia Franka, która mieszka w Zakopanem wraz ze swoimi dziadkami. Dziewczynka dziedziczy niezwykłe zdolności po przodku – Bulandzie. Tomasz Chlipała zwany Bulandą był postacią historyczną, a mieszkańcy Gorców wierzyli, że był to góralski czarodziej.
Warsztaty były częścią projektu ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023.

Galeria

Wróć do góry