Czytaliśmy. Czytaliśmy „Kordiana” Słowackiego. Czytaliśmy 7 września. I tak 13 edycja Narodowego Czytania przeszła do historii.
„Słyszysz dzwonów jęk żałobny…
Po całym mieście i na wszystkie strony?…”
Odgłosy dzwonów, muzyka a przede wszystkim czytanie było słychać, może nie w całym mieście, ale na pewno w Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, gdzie odbyła się kolejna odsłona narodowej akcji czytelniczej. Czytających jak i słuchających witali i wydarzenie brawurowo poprowadzili: Mateusz Pietrzak – Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki w Starostwie Powiatowym oraz Wioletta Kurek – polonistka w SP w Starej Wsi, instruktorka i reżyserka teatralna. Autorka adaptacji dzieła Juliusza Słowackiego, specjalnie opracowanego na to wydarzenie, którego organizatorami byli: Powiat Limanowski, Miejska Biblioteka w Limanowej, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Miasto Limanowa.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Limanowej razem z Powiatem Limanowskim bierze udział w akcji już po raz 6. Wspólnie gościliśmy już w Szczawie, Mszanie Dolnej, Limanowej, Łukowicy i Dobrej. Współpracowaliśmy m. in. z bibliotekami publicznymi powiatu, Gminnymi Ośrodkami Kultury, Urzędami Gminy, Szkołami. W tym roku Narodowe Czytanie powróciło do Limanowej.
A czytali w sobotnie popołudnie: Grzegorz Biedroń – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski, Ewa Filipiak – Wicestarosta Limanowski, Józef Pietrzak – Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Józef Jaworski – Członek Zarządu Powiatu, Jadwiga Cichańska – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki, Katarzyna Aue – Kęsek – Wiceburmistrz Miasta Limanowa, Leszek Mordarski – Przewodniczący Rady Miasta Limanowa, Irena Gawlik – Skarbnik Miasta Limanowa, Justyna Tokarczyk – Kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Limanowa, Michał Bulanda – Radny Miasta Limanowa, Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa, Edyta Lachor – Mitkowska – wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. G. Bacewicz w Limanowej. Instytucje kultury reprezentowały: Joanna Michalik – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Anastazja Kołodziej – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Laskowej, Magdalena Urbaniec – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Limanowej. Czytanie uświetniła Katarzyna Konieczna – magister sztuki, absolwentka Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi, aktorka, wokalistka, śpiewaczka operowa, animatorka kultury. Byli z nami także reprezentanci Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji oraz Gorczańskiego Parku Narodowego, młodzież, seniorki oraz laureaci Maratonu Czytelniczego.
W klimat czytania wprowadziła nas etiuda, odegrana przez aktorów, brawurowo przygotowanych do występu przez aktorkę Katarzynę Konieczną wespół ze scenarzystką całego wydarzenia Wiolettą Kurek. Półmrok, szepty, cienie, głosy, gong, biała i czarna postać…te słowa najlepiej oddają tę scenę, która oficjalnie otworzyła sobotnie wydarzenie. Potem ze sceny popłynęły już dłuższe i krótsze dialogi dramatu. Atmosfery dodawały występy muzyczne uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. G. Bacewicz w Limanowej. Wybrzmiały m. in. skrzypce, klawisze, klarnet. Dodały nastrojowości, podniosłego charakteru, dramaturgii, refleksji.
Na zakończenie wszyscy zaangażowani, a zwłaszcza czytający otrzymali lekturę z pamiątkową pieczęcią od Prezydenta RP. Dziękujemy im za aktywne włączenie się w tą ogólnopolską akcję.
Szczególne podziękowania kierujemy do Wioletty Kurek – nauczyciel ze SP w Starej Wsi, za opracowanie adaptacji dzieła Juliusza Słowackiego oraz przygotowanie scenariuszy trailera promującego sobotnie wydarzenie oraz aktorskiej etiudy wstępnej. Dziękujemy za zaangażowanie, koordynowanie działań i czuwanie nad całością wydarzenia.
Słowa uznania należą się grupie teatralnej „SZNUR” działającej przy Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej za zaangażowanie i ubogacenie czytania teatralnym wystąpieniem. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem aktorki Katarzyny Koniecznej, która z dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem przygotowała aktorsko i technicznie grupę do występu, otwierającego Narodowe Czytanie.
Dziękujemy nauczycielom i uczniom Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. G. Bacewicz w Limanowej za oprawę muzyczną i uświetnienie akcji.
Dziękujemy Dagmarze Malinowskiej za zdjęcia i montaż trailera promującego wydarzenie oraz Janowi Dariuszowi Wójcikowi, który brawurowo wcielił się w nim w rolę Kordiana.
Nad nagłośnieniem czuwał Pan Damian Wilczek.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: Mieczysław Uryga Starosta Limanowski oraz Jolanta Juszkiewicz Burmistrz Miasta Limanowa.
Wdzięczność pragniemy okazać Telewizja Limanowska i Radio RDN Nowy Sącz za objęcie patronatem medialnym sobotniego wydarzenia.
I już na koniec – dziękujemy wszystkim uczestnikom, słuchaczom, zainteresowanym, którzy przybyli do Muzeum współtworzyć z nami klimat Narodowego Czytania. Za rok zaprosimy do uczestnictwa w kolejnej edycji akcji. Bohaterem będzie Jan Kochanowski – ojciec poezji polskiej Lekturę kolejnej odsłony Narodowego Czytania ogłosiła Para Prezydencka w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
Aktualności Biblioteki Miejskiej