W dniu dzisiejszym w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Emilią Kiereś – autorką książek dla dzieci, tłumaczką, laureatką licznych nagród m.in. nominacja w konkursie 30. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (Cynowy rycerzyk), 2022 wpis na Honorową Listę IBBY 2022 w kategorii „Przekład” (There Was an Old Lady/Była raz starsza pani). Pani Emilia wprowadziła dzieci w świat swojej literatury oraz książek z serii ,,Srebrny dzwoneczek’’, które pełne są ciekawych przygód oraz pięknych ilustracji. Opowiedziała również o pracy autora książek oraz zaprezentowała zebranym swój literacki dorobek. Dzięki przygotowanej prezentacji dzieci mogły poznać bohaterów omawianych książek.
Dzieci z uwagą i ciekawością słuchały opowieści Autorki. Aktywnie włączały się w zadawanie pytań oraz dyskusje z naszym Gościem.
Po zakończeniu spotkania autorskiego przeprowadzone zostały przez Panią Emilię Kiereś warsztaty plastyczne w oparciu o pierwszą część cyklu ,,Srebrny dzwoneczek’’. Autorka przeczytała dzieciom fragment powieści dotyczący pierwszej wizyty głównej bohaterki, Marysi, w ogrodzie sąsiadki zwanej Panią Wróżką. Po wysłuchaniu tego fragmentu i rozmowie na jego temat, dzieci miały za zadanie przygotować własną wersję ogrodu opisanego w książce. W tym celu autorka przygotowała trójwymiarowe szablony, które rozdała uczestnikom. Na stołach pojawiły się również piękne kolorowe dodatki np. piórka, koraliki. Dzięki kreatywności naszych przyjaciół powstawały bardzo ciekawe prace, pełne koloru i różnorodnych form.
Celem warsztatów było nakłonienie dzieci do słuchania ze zrozumieniem, do interpretacji i osobistego przeżycia tekstu, a także do jego twórczego przetworzenia w procesie komponowania trójwymiarowej ilustracji.
Bardzo dziękujemy Pani Emilii Kiereś za to twórcze przedpołudnie spędzone w świecie literatury, ciekawych bohaterów i historii. Życzymy dalszych sukcesów oraz niekończących się pomysłów na kolejne książki.
Spotkanie autorskie oraz warsztaty były częścią projektu ,,Literacka podróż w czasie z Jeżycjadą Małgorzaty Musierowicz’’, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji.