Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską

Zdjęcie przedstawia Sabinę Jakubowską-pisarkę podczas spotkania autorskiego w limanowskiej bibliotece.
Wczorajsze popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej spędziliśmy w towarzystwie historii snutych przez Sabinę Jakubowską. Autorka ,,Akuszerek’’ oraz „Domu na Wschodniej” mieszka w podkrakowskich Jadownikach, gdzie uczy historii. Ponadto towarzyszy kobietom przy porodach jako doula, co z języka greckiego oznacza służebniczka kobiet. Podczas spotkania w limanowskiej bibliotece Sabina Jakubowska opowiedziała o swojej pasji, którą jest badanie lokalnej historii. Przy okazji pisania doktoratu, autorka wiele czasu poświeciła na studiowanie ksiąg metrykalnych w Jadownikach, miejscowości związanej z jej przodkami. To właśnie wtedy powstał pomysł napisania książki, łączącej fikcję z prawdziwymi wydarzeniami i postaciami.
,,Akuszerki’’ to pomnik cichych bohaterek oraz powieść inspirowana historią prababki autorki Anny Czerneckiej – położnej która ukończyła Cesarsko-Królewską Szkołę Położnych w Krakowie. Jednak główną bohaterką powieści jest Franciszka Diabelec, która zostaje dyplomowaną akuszerką, pomagającą przez kolejne lata kobietom w okolicy. W książce można również odnaleźć limanowski akcent. Na kartach powieści pojawia się postać Antoniego Izydora Marsa (1851-1906) profesora ginekologii i położnictwa. W roku 1886 Antoni Mars był Kierownikiem C. K. Szkoły Położnych przy Collegium Medicum UJ. Profesor wywodził się z Limanowej – był synem Antoniego Józefa Marsa oraz Franciszki z Żelichowskich.
Podczas spotkania toczyły się interesujące dyskusje, uczestnicy chętnie zadawali pytania autorce. Na zakończenie limanowscy czytelnicy otrzymali pamiątkowe dedykacje od pisarki.
Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.