Aktualności Biblioteki Miejskiej

Powiatowa Konferencja Bibliotekarzy powiatu limanowskiego

Zdjęcie przedstawia bibliotekarzy z powiatu Limanowskiego w skansenie w Laskowej.
Powiatowa Konferencja Bibliotekarzy powiatu limanowskiego A.D. 2024 przechodzi do historii i naszej bibliotecznej kroniki. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osoba za czynny udział: rozmowy, dyskusje, obecność, uśmiechy, uściski dłoni.
Gościliśmy w GBP w Laskowej, gdzie zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez Wójta Gminy Laskowa Piotra Stacha i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki Zdzisława Pajora oraz nasze koleżanki: Anastazję Kołodziej i Iwonę Rosiek – pracowników Biblioteki w Laskowej i Filii w Ujanowicach.
Konferencję otworzyli gospodarze miejsca wraz z Joanną Michalik – Dyrektor MBP w Limanowej wraz ze Starostą Powiatu Limanowskiego – Mieczysławem Urygą. Pani Dyrektor omówiła hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek, które brzmi: „Biblioteka – miejsce na czasie” nawiązując do ciągłego rozwoju i umiejętności przystosowania się bibliotek do zmieniającej się rzeczywistości i rosnących oczekiwań użytkowników. Następnie głos zabrał Mieczysław Uryga, który podziękował bibliotekom za ich działalność na rzecz promocji książki i czytelnictwa oraz złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia w dniu ich święta.
Kolejnym punktem było uhonorowanie jubilatek, czyli bibliotekarek, bo w tym roku to panie obchodziły swoje lecia pracy zawodowej. Symboliczne listy gratulacyjne wraz z upominkiem wręczył Starosta Limanowski, a następnie zarząd SBP – koło Limanowa.
Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na głównych gości tegorocznej konferencji. Jako pierwszy wystąpił bardzo dobrze znany środowisku bibliotekarskiemu dr Wojciech Momot – przyjaciel, opiekun, doradca, mentor z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Omówił aspekty prawne i współpracę między bibliotekami publicznymi a Biblioteką Wojewódzką, kwestie poprawności statutu oraz fachowe źródła wiedzy dla bibliotek publicznych. Nie zabrakło także kwestii z cyklu „najczęstsze telefoniczne pytania do WBP w Krakowie”. Potem czas zajęła Edyta Zając – psycholog, trener oraz autorka psychologicznych książek i bloga. Od kilku lat prowadzi kursy online, które umożliwiają współpracę z psychologiem bez wychodzenia z domu. Swoją psychologiczną pasję realizuje tworząc Podcast o psychologii. Na konferencji dla bibliotekarzy poruszyła arcyważny temat wypalenia zawodowego – symptomy, objawy, przebieg i skutki. Co zrobić, by nasza praca kochała nas z wzajemnością? Ta teza wywołała żywą dyskusję, gdyż jest to temat, który niemal każdy zna, jeśli nie z autopsji, to z obserwacji. I można by tak dyskutować bardzo długo, gdyby nie kolejny punkt programu czyli zwiedzanie skansenu „Na Jędrzejkówce”. Było pięknie, pogoda wyjątkowo łaskawa, słoneczna.
Do następnego roku i kolejnego naszego święta. A teraz – wszystkim jeszcze raz – niegasnącego zapału do pracy i satysfakcji z wykonywania zadań. Oby hasło wypalenia zawodowego znane nam było tylko z literatury naukowej, a nigdy z własnego doświadczenia.
To był cudowny czas  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia: gościom, prelegentom i Wam, kochani bibliotekarze powiatu limanowskiego.

Galeria

Wróć do góry