Wystawy

Wernisaż wystawy historycznej pod tytułem „Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej o Monte Cassino – w 80. rocznicę zwycięstwa”.

Zdjęcie przedstawia plakat informujący o wernisażu wystawy wernisaż wystawy historycznej🖼 pod tytułem „Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej o Monte Cassino – w 80. rocznicę zwycięstwa”. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki.

 

,,Czerwone maki na Monte Cassino

Zamiast rosy piły polską krew.

Po tych makach szedł żołnierz i ginął,

Lecz od śmierci silniejszy był gniew.

Przejdą lata i wieki przeminą.

Pozostaną ślady dawnych dni

I wszystkie maki na Monte Cassino

Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi’’.

Feliks Konarski ,,Czerwone maki na Monte Cassino’’

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy historycznej pod tytułem „Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej o Monte Cassino – w 80. rocznicę zwycięstwa”.  Wernisaż wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki.

W tym roku przypada 80. rocznica bitwy o Monte Cassino oraz zwycięstwa wojsk alianckich w których skład wchodził  2 Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa.

Z tej okazji podczas wystawy prezentowane będą sylwetki żołnierzy walczących o Monte Cassino pochodzących z powiatu limanowskiego. Między innymi postać księdza pułkownika Józefa Jońca – kapelana 3 Dywizji Strzelców Karpackich oraz patrona Szkoły Podestowej nr 3 w Limanowej. Ponadto podczas wystawy będzie można podziwiać eksponaty związane z samą bitwą i jej uczestnikami.

Wystawę zorganizowali historycy oraz pasjonaci historii z Limanowszczyzny pod kierunkiem Karola Wojtasa.

Wróć do góry