Aktualności Biblioteki Miejskiej

Wakacje 2023

Zdjęcie przedstawia dzieci z bukietami podczas warsztatów na Zielną.
Wakacje w limanowskiej bibliotece dobiegły końca. Za nami szczególny czas wypełniony wspaniałymi warsztatami.
Tegoroczna oferta skupiona była wokół dwóch głównych projektów – „ Książka ósmym cudem świata“ oraz „ Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej“.
Uczestnicy wędrowali poprzez kraje, które stanowiły inspirację do różnorodnych działań. Pierwsza podróż to warsztaty włoskie – „ Kołem koło Koloseum“, następnie powstały gliniane płaskorzeźny na wzór kalendarza Majów. Nawiązaniem do fenomenalnej kultury Inków były warsztaty tworzenia łapaczy snów z elementami pisma węzełkowego. Niezliczone marmurowe mozaiki i inkrustacje przedstawiające motywy roślinne umieszczone na indyjskim mauzoleum Taj Mahal stanowiły niezrównaną inspirację do warsztatów tekstylnych, gdzie dzieci naszywały kwiatowe aplikacje. W nawiązaniu do ruin starożytnego miasta Petra w Jordanii powstały zajęcia „ Nasze cuda“, podczas których wykonywano przepiękne malowidła na szkle.
Projekt „ Kalejdoskop słowa i obrazu“ z kolei przybliżył uczestnikom niezrównane bogactwo tradycji i kultury ludowej. Dzieci miały okazję ozdobić ceramiczne ptaszki, które po wlaniu wody do środka „ożyły“ pięknie świergocąc. Następnie dzieci i młodzież zmierzyła się z nie lada wyzwaniem introligatorskim! Intensywny kurs szycia i oprawy pokazał, iż wykonanie książki to wspaniała zabawa, ale także ciekawa i pouczająca podróż w czasie. Kolejnym krokiem w poznawaniu historii regionu było uczestnictwo w warsztatach malowania na szkle oraz tworzenia zakładki do książek z motywem ludowym. Warsztaty „Regionalne anioły“ stanowiły świetną lekcję regionalizmu, dzieci zapoznały się z bogactwem strojów ludowych w powiecie limanowskim. Ostatnie zajęcia dały możliwość ozdobienia desek kuchennych motywami ze starych skrzyń wianowych. Zbiór motywów znajduje się dziś w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.
Podczas wakacji dzieci miały również możliwość nabycia cennych umiejętności hafciarskich. Poznały piękną japońską baśń, wykonały do niej ilustrację oraz stworzyły swoją laleczkę kokeshi, przynoszącą szczęście. Prawdziwą gratkę dla fanów stanowiły warsztaty Lego i Minecraft! Pod okiem czujnych instruktorów wykonali swoje pierwsze konstrukcje i poznali podstawy programowania. Nie zabrakło również czegoś dla ciała! W sierpniu miały miejsce słodkie zajęcia dla miłośników wykwintnego przysmaku, jakim jest czekolada. Wszystkim towarzyszył dobry humor, gdyż powszechnie wiadomo, że czekolada posiada właściwości poprawiające nastrój. Ostatnie zajęcia stanowiły nawiązanie do święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego inaczej Matki Boskiej Zielnej. Dzieci z tej okazji skomponowały bukiety składające się z ziół, zbóż i kwiatów, które następnego dnia mogły zabrać do kościoła.
Wszystkim prowadzącym i uczestnikom tegorocznych warsztatów serdecznie dziękujemy! Był to czas zdobywania nowych umiejętności, zawierania znajomości i przede wszystkim dobrej zabawy! Dziękujemy!

Galeria

Wróć do góry