Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej

Zakładki do książki z motywem ludowym

Zdjęcie przedstawia dzieci podczas warsztatów zakładka do książki.
3 sierpnia 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się kolejne warsztaty w ramach cyklu ETNOPORANKI. Tym razem nasi młodzi przyjaciele tworzyli zakładki do książki z motywem ludowym. Zajęcia rozpoczęła nasza instruktorka Anna Golonka, która wprowadziła dzieci w świat folkloru powiatu limanowskiego. Dzieci dowiedziały się jakie grupy etniczne zamieszkiwały nasz region oraz jak wyglądały ich piękne i kolorowe stroje. Właśnie wielobarwność tych strojów była największą inspiracją dla uczestników warsztatów. Na zakładkach najczęściej królowały oczywiście parzenice oraz inne motywy ludowe np. kwiaty czy góralskie kapelusze.
Podczas warsztatów dzieci poznały fragmenty ,,Zagórzańskiej czytanki” – do tej pory wydano cztery części gwarowych opowiadań: „Góralska czytanka”, „Orawska czytanka”, „Spiska czytanka” oraz „Zagórzańska czytanka”. Powstanie każdej z części czytanki wiązało się z ogromnym wysiłkiem twórców pragnących zachować gwarę regionu i utrwalić ją w świadomości dzieci i młodzieży. Jak podkreślają autorzy, bez czytelników wersy książki będą tylko martwą literą góralskiej kultury.
Warsztaty są częścią Projektu ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej’’ dofi-nansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023.

Galeria

Wróć do góry