Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej

Gwara dziś – duma czy obciążenie?

Zdjęcie przedstawia Joannę Michali-dyrektor biblioteki, dr Arturem Czesakiem oraz Moniką Cepielik podczas panelu dyskusyjnego Gwara dziś – duma czy obciążenie?
Gwara dziś – duma czy obciążenie? Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć w poniedziałkowe popołudnie, wraz ze zgromadzonymi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej gośćmi oraz prowadzącymi panel dyskusyjny dr Arturem Czesakiem oraz Moniką Cepielik.
Panel dyskusyjny był wprowadzeniem w realizację projektu pn. ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej’’ dofinansowanego z MKiDN w ramach Programu Promocja Czytelnictwa. Spotkanie rozpoczęła Joanna Michalik Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, która przywitała gości oraz prowadzących panel. Następnie zabrał głos dr Artur Czesak, który wprowadził zebranych w tematykę gwary naszego regionu. Wskazał na różne cechy gwary Powiatu Limanowskiego oraz na regiony, w których jest nadal żywa i pielęgnowana. Zachęcał uczestników do spisywania oraz nagrywania języka gwary, by zachować go dla następnych pokoleń.
W dalszej części spotkania nawiązała się dyskusja między dr Arturem Czesakiem a Moniką Cepielik, która opowiedziała o swoich spotkaniach z gwarą w dzieciństwie, o swojej działalności w zespole regionalnym, a także o tym jak powstają jej legendy pisane gwarą, dzięki którym wygrywa liczne nagrody w konkursach gawędziarskich. Jako młoda osoba, studentka, podzieliła się także swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania języka gwary wśród młodych ludzi. Do dyskusji włączała się również aktywnie publiczność, wśród której byli członkowie zespołów regionalnych oraz kół gospodyń wiejskich z naszego terenu.
Naukowcy zajmujący się tematem gwary prognozowali, że zniknie ona na zawsze z języka polskiego. Tak się jednak nie stało. Dzięki ludziom zaangażowanym w regionalizm i przekazującym swoją wiedzę dalej, język gwary przetrwał i jest nadal pielęgnowany. To jedno z naszych najcenniejszych bogactw kulturowych, z których powinniśmy być dumni.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2023.

Galeria

Wróć do góry