Aktualności Biblioteki Powiatowej

Konferencja Bibliotekarzy Powiatu Limanowskiego

Zdjęcie przedstawia uczestników Konferencji Bibliotekarzy Powiatu Limanowskiego
Dnia 11 maja spotkali się, tradycyjnie już, bibliotekarze z powiatu limanowskiego, by wspólnie świętować Dzień Bibliotekarza. Zgromadzili się w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie, w gminie Kamienica, która w tym roku była Partnerem konferencji. Przybyłych witali dr Władysław Sadowski – Wójt Gminy Kamienica, Mirosław Haczek – dyrektor GOKSiR, Jarosław Augustyniak – Sekretarz Gminy oraz Hilary Majewski – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, a jednocześnie Przewodniczący Rady Gminy Kamienica. Z ramienia Organizatora – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej życzenia wszystkim składała Dyrektor Joanna Michalik. Swoją obecnością zaszczycił także Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, który dziękował bibliotekarzom za krzewienie pasji czytania wśród mieszkańców powiatu. Tradycyjnie też wręczył upominki wraz z listami gratulacyjnymi pracownikom, którzy w tym roku obchodzili jubileusze pracy zawodowej. Życzenia i pamiątkowe listy wręczył także zarząd SBP Koło Limanowa.
Po oficjalnej części przyszedł czas na wystąpienie zaproszonego gościa – Pana Pawła Piwowarczyka, który swoimi pasjami i zainteresowaniami mógłby podzielić się z kilkoma osobami. Po pierwsze – bibliotekarz z tytułem Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2021, Dyrektor MBP w Dobczycach od 2012 r., kolejno dziennikarz, pasjonat biegania, maratończyk, zagorzały kibic, aktor „Teatru pod Zamkiem” w Dobczycach, instruktor piłki nożnej.
Ze swojej największej pasji, jaką jest piłka nożna, uczynił mocny punkt swojego działalności bibliotecznej. Organizował największe w Polsce krakowskie eliminacje rozgrywek piłkarskich dla dzieci: Deichmann Minimistrzostwa. W roku 2022 otrzymał stypendium MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury. Założył Klub Kulturalnego Kibica, który promuje wśród dzieci i młodzieży pozytywne wartości pasjonatów piłki nożnej. Działania Klubu mocno wiążą się z promocją biblioteki. Pan Paweł przeprowadził wiele wywiadów z piłkarzami i sportowcami odnośnie ich zainteresowań czytelniczych. Na mediach społecznościowych i stronie www wrzuca wiele ciekawych zdjęć ze stadionów piłkarskich z całego świata, gdzie w roli głównej jest książka. I wszystkie te akcje bardzo dobrze promują biblioteki i czytanie w grupie młodych kibiców – czytelników biblioteki w Dobczycach.
Po Panu Pawle czas wypełniła pani Jadwiga Marzec – pisarka, poeta i artystka sądecka. Przedstawiła bibliotekarzom swój dorobek literacki, omawiając książki adresowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbiorów. Ponadto pochwaliła się małą próbką poetycką , publikowaną w tomikach poezji i antologiach. Na koniec przedstawiła garść inspiracji i scenariuszy, związanych z najnowszą książeczką „Bajka o niezwykłej wiewiórce Rudce”, której fabuła rozgrywa się w limanowskich lasach, a ilustracje są wytworem dzieci z wakacyjnych warsztatów, organizowanych w miejskiej bibliotece.
Zupełnie na koniec była prawdziwa uczta zmysłów, czyli koncert Stowarzyszenia „PEK” pod wymownym tytułem: „Kochać, jak to łatwo powiedzieć”.
Cały dzień upłynął w miłej, wręcz rodzinnej atmosferze. W wolnych od wystąpień merytorycznych chwilach, bibliotekarze wymieniali poglądy, dzielili się wrażeniami i po prostu ze sobą byli. Dziękujemy w imieniu Organizatorów wszystkim, którzy uświetnili nasze bibliotekarskie święto. Dziękujemy za ciepłe słowa i życzenia od władz samorządowych. I dziękujemy sobie nawzajem za obecność i codzienną pracę, która jest ciągłą pracą rzecz rozwoju i promocji książki i czytelnictwa .

Galeria

Wróć do góry