Już w najbliższą sobotę odbędzie się kolejny „Spacer Historyczny po Limanowej”.

Zdjęcie przedstawia plakat informujący o XVIII Spacerze Historycznym po Limanowej, który odbędzie się w najbliższą sobotę 13 maja „Śladami Wincentego Gawrona po Limanowej”.

W najbliższą sobotę 13 maja po zimowej przerwie odbędzie się kolejny XVIII Spacer Historyczny po Limanowej którego temat będzie brzmiał „Śladami Wincentego Gawrona po Limanowej”.

Spacer rozpocznie się o godzinie 15:00 przy kaplicy Marsów na cmentarzu parafialnym w Limanowej od ulicy Szwedzkiej a poprowadzi go Karol Wojtas. Spacer potrwa około 2 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Jak informuje Karol Wojtas twórca i prowadzący spacery historyczne: „To już będzie osiemnasty Spacer Historyczny po Limanowej. Tym razem wyruszymy w wędrówkę śladami Wincentego Gawrona po Limanowej. Spacer rozpoczniemy na cmentarzu parafialnym, gdzie uczestnicy zobaczą groby zarówno Wincentego Gawrona jak i jego rodziców oraz rodzeństwa. Następnie ulicami miasta udamy się w kierunku limanowskiej bazyliki, gdzie zostaną omówione witraże które zaprojektował Wincenty. Zobaczymy także inne miejsca związane z Wincentym Gawronem w centrum miasta, aby zakończyć spacer w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie aktualnie trwa wystawa: „Wincenty Stanisław Gawron – Droga Życia”. Uczestnicy spaceru będą mogli obejrzeć w galerii dzieła wykonane przez artystę w różnych okresach jego życia. Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Parafialnego w Limanowej, Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz zbiorów prywatnych. Podczas spaceru zostanę także zaprezentowane różne dokumenty dotyczące życia oraz działalności Wincentego Gawrona”.

Wincenty Stanisław Gawron (1908 – 1991) – artysta, działacz społeczny i polityczny, żołnierz i członek Związku Czynu Zbrojnego a później Armii Krajowej, więzień KL Auschwitz o numerze 11237, powstaniec warszawski i emigrant polityczny. W 2022 roku Wincenty Gawron otrzymał pośmiertnie Honorowe Obywatelstwo Miasta Limanowa.