Wystawy

Trzecia wystawa poświęcona postaci Wincentemu Stanisławowi Gawronowi w Miejskiej Galerii Sztuki

Zdjęcie przedstawia Karola Wojtasa, Joannę Michalik-dyrektor biblioteki oraz Damiana Króla podczas wystawy ,,Wincenty Stanisław Gawron- Droga życia’’.
Dnia 25 kwietnia br., w Miejskiej Galerii Sztuki, odbył się wernisaż wystawy pod tytułem ,,Wincenty Stanisław Gawron- Droga życia’’. Wszystkich, licznie zgromadzonych gości, przywitała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej – Joanna Michalik. Przybliżyła genezę poprzednich wystaw, związanych z Wincentym Stanisławem Gawronem, które odbyły się kolejno w 1988 r. i 1992 r., jeszcze w murach starego budynku biblioteki na ul. Matki Boskiej Bolesnej 13. Następnie przekazała słowa uznania i gratulacje od Urszuli Nowogórskiej – Poseł na Sejm RP. Potem głos zabrał Damian Król – inicjator i współorganizator wystawy. Odczytał list okolicznościowy od córki Wincentego Stanisława Gawrona. Karol Wojtas-pasjonat historii regionu, przybliżył postać artysty. Kolejno głos zabierali ksiądz prałat Marian Tyrka, Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa, Jolanta Juszkiewicz – Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, Czesław Kawalec – Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Mateusz Pietrzak – Kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej, Jacenty Musiał – Dyrektor GBP w Starej Wsi oraz Stefan Hutek – Radny Powiatu Limanowskiego. Każdy z przemawiających podkreślił wyjątkowość postaci Wincentego Stanisława Gawrona, wybitnego człowieka wielkiego patriotyzmu. Wernisaż wystawy uświetnił występ Anny Śliwy wywodzącej się z rodziny Gawronów. Członek zespołu regionalnego, Starowiejski Hyr – Piotr Pławecki, zaprezentował ludową muzykę.
Aktualna wystawa prezentuje przekrój działalności artystycznej Wincentego Stanisława Gawrona. Głównym elementem jest jedno z ostatnich dzieł – Droga Krzyżowa Narodu Polskiego z literackim opisem stacji autorstwa Zofii Wiśniewskiej, siostrzenicy Wincentego.
W Galerii można zobaczyć niezwykłe eksponaty, autentyczne pamiątki po starowiejskim artyście, dokumenty, obrazy, szkice, przedmioty użytku codziennego, . Wnętrze w ciekawy sposób zaaranżował Damian Wróbel, tak by przenieść widza w klimat czasów współczesnych Wincentemu. A atmosfera wernisażu była wręcz uroczysta. Rozmowy jeszcze długo toczyły się w kuluarach. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z tą niezwykłą wystawą, upamiętniającą limanowskiego bohatera, patrioty, społecznika i artysty, Honorowego Obywatela Miasta Limanowa.
Organizatorzy dziękują za wypożyczenie cyklu rysunków „Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego” Księdzu Mariuszowi Nosalowi – Proboszczowi Parafii pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi oraz eksponatów na wystawę Księdzu Prałatowi dr Wiesławowi Piotrowskiemu – Proboszczowi Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej – Muzeum Parafialne oraz Magdalenie Urbaniec -Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. Dziękujemy za współpracę i dobre serce Pani Alinie Gawron.
Wystawa czynna w godzinach pracy biblioteki do dnia 19 maja.