Aktualności Biblioteki Powiatowej

Uroczyste wręczenie nagród w konkursach fotograficznym i poetyckim

Zdjęcia przedstawią wręczenie nagród laureatom konkursu poetyckiego.

To było fascynujące wydarzenie, połączenie słowa i obrazu dało wspaniały spektakl. Wrażliwość artystyczna poetów i fotografów bardzo spójnie skomponowała całość gali, nadając jej podniosły wydźwięk. Pasja słowa i poszukiwanie obrazu były wzajemnym uzupełnieniem, dopełnieniem, nie pozostawiając miejsca na niedopowiedzenia. Dziesięć edycji konkursu poetyckiego i fotograficznego, dwa różne spojrzenia sztukę, dwa środki wyrazu oraz setki wierszy i zdjęć nadsyłanych na powiatowe rywalizacje miało swój finisaż.
W listopadowe popołudnie w Sali Kameralnej nastąpiło podsumowanie dwóch edycji powiatowych konkursów: konkursu poetyckiego im. Zosi Smreczyńskiej oraz filmowo-fotograficznego „Z Obiektywem przez Powiat”.
Całość spotkania brawurowo prowadziła Dyrektor Biblioteki – Joanna Michalik. Na początku nastąpiło przywitanie obecnych na Sali gości, uczestników i organizatorów. Starostwo powiatowe reprezentował Kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki Mateusz Pietrzak wraz z podinspektor Agnieszką Majewską.
Obecni byli także przedstawiciele komisji konkursowych, poetyckiego:
Izabela Skrzypiec-Dagnan – pisarka związana z Ziemią Sądecką. Historyk sztuki, pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Laureatka ogólnopolskich konkursów prozatorskich i poetyckich. Pisze w gatunku powieści obyczajowej z elementami powieści psychologicznej. W 2015 roku zdobywczyni pierwszego miejska w konkursie poetyckim im. Zosi Smreczyńskiej;
Lidia Marek – Jurkowska – Pracownik Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, kustosz, opiekuje się zbiorami bibliotecznymi i artystyczno-historycznymi. Pasjonuje się zagadnieniami związanymi z kaligrafią oraz zdobnictwem książki rękopiśmiennej;
Przewodniczący komisji – dr Artur Czesak. Językoznawca, dialektolog, leksykograf, z przyczyn zawodowych nie mógł być osobiście, ale uczestnicy obejrzeli podsumowanie w formule on-line.
Komisja konkursu fotograficznego reprezentowana była przez:
Piotra Droździka – przewodniczącego komisji, artysty –fotografa oraz Marka Dudka – alpinisty, podróżnika, fotografa, autora etiud filmowych o tematyce górskiej oraz, z ramienia Powiatu, Mateusza Pietrzaka. Kamil Bańkowski, artysta – fotograf, niestety nie mógł być osobiście.
Wiersze przeplatały się z obrazem, oddziałując na zmysły zebranych. Utwory nagrodzone zaprezentowali: Stanisław Marcisz, Fryderyk Pachut i Tomasz Wyżycki z grupy teatralnej „Hydra”, działającej przy Szkole Podstawowej Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi oraz opiekun grupt, Pani Wioletta Kurek, polonistka, instruktorem teatralnym.
A oto wyniki:
Kategoria I – Uczniowie szkół podstawowych
Nagrodzeni i wyróżnieni:
III Miejsce egzekwo
Zuzanna Szczypka za wiersz pt.: „Brakuje mi Ciebie”;
Emilia Grzyb za zestaw wierszy.
Iliana Kuc za wiesz pt.: „W poszukiwaniu zachwytu”;
I Miejsce:
Stanisław Dudzik za wiersz pt.: „Ćwilin”;
Michał Nawara za wiersz pt.: „Droga”;
Natalia Szczypka za wiesz pt.: „Już jesień”;
Zuzanna Piegza za wiersz pt.: „Różowy”;
Milena Łabuz za wiersz pt.: Świetna pora”.
Kategoria II – Uczniowie szkół ponadpodstawowych
III Miejsce
Urszula Drożdżak za zestaw wierszy;
Jakub Sułkowski za wiersz pt.: „Do Gwiazd”;
I Miejsce
Michał Marek za zestaw wierszy;
Anna Isańska za „Wiersz nr 1”;
Paweł Ślazyk za „Sonet I: Wykopki”;
Paweł Krupa z wiersz pt.: „Wołaj”;
Laura Woźniak za wiersz pt.: „Czterolatka”.
Kategoria III – Dorośli
III Miejsce
Marian Wójtowicz za wiersz pt.: „Druga młodość”.
II Miejsce
Justyna Broniszewska za wiesz pt.: “Kiedy dusza w zachwycie do ziemi się kłoni…”
I Miejsce
Krzysztof Kunicki za wiersz: „Targi z Piotrom”.
Nagrodzeni w konkursie filmowo – fotograficznym to:
Kat. Pejzaż
Monika Mól za pakiet 5 zdjęć
Piotr Pałka za zdjęcie: „Pociąg”
Sławomir Cabała za zdjęcie: „Na grzybobraniu”
III miejsce: Paulina Nawrocka za zestaw 2 zdjęć
II miejsce: Robert Giza za zestaw 4 zdjęć
I miejsce: Krystyna Trzupek za pakiet zdjęć
W kategorii „Człowiek” przyznano 1,2,3 miejsce.
III miejsce: Dorota Borowiec za 1 zdjęcie
II miejsce: Paweł Bartusiak za pakiet zdjęć
I miejsce: Paulina Nawrocka za pakiet 2 zdjęć
Na koniec tradycyjnie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym w konkursach przez te 10 lat. Dziękujemy członkom i przewodniczącym komisji, którzy z cierpliwością, pasją i ogromnym zaangażowaniem śledzili nadsyłane prace, analizowali by wybrać i docenić te najlepsze. Dziękujemy wszystkim, którzy podejmowali wyzwania i podejmowali próby poetyckie czy fotograficzne. Wspólnie zapisaliśmy 10 edycji w naszej bibliotecznej kronice. Kolejne wyzwania przed nami.
Honorowy patronat nad konkursami: Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski oraz Władysław Bieda – Burmistrz Miasta Limanowa.