„Tytus Czyżewski - pierwszy elektromagnetyczny poeta i malarz z Przyszowej”.

Projekt o Tytusie Czyżewskim zakończony!

Zdjęcie przedstawia dyrektor biblioteki oraz Alicję Baluch.
12 bibliotek z powiatu limanowskiego, ponad 600 uczestników wszystkich wydarzeń, blisko 750 magnesów, wykonanych podczas warsztatów, kilkadziesiąt prac w konkursie plastycznym, warsztaty teatralne z Teresa Dzielska – OFC, popis recytatorski, spotkania i wykłady – tyle działo się w projekcie „Tytus Czyżewski – pierwszy elektromagnetyczny poeta i malarz z Przyszowej”.
W prawie jesienne już, wrześniowe popołudnie podsumowano całościowo projekt. Ostatni punkt na literacko – artystycznej wędrówce z Tytusem Czyżewskim wypełniony został przez Alicję Baluch – prof. zw. dr hab. – literaturoznawca, profesor zwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pani profesor w świetnym stylu przedstawiła i zwięźle omówiła życie i twórczość głównego bohatera projektu. Jak sama podkreślała, o jego twórczości – zarówno tej artystycznej, jak i literackiej – można mówić godzinami. Każdy tekst i każdy obraz daje ogromne pole do interpretacji. Tak więc było i o malarstwie i o wierszach, w bardzo ciekawy sposób. Po wystąpieniu Pani Alicji Baluch nastąpiło podsumowanie i ogłoszenie wyników w dwóch konkursach, organizowanych w ramach całego projektu: konkursie recytatorskim i plastycznym. Dyplomy wręczał Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, który obok Burmistrza Miasta Limanowa, sprawował Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem.
Całość wydarzenia prowadziła Dyrektor Biblioteki – Joanna Michalik.
A oto laureaci w konkursach: plastycznym:
Kat. DZIECI:
Miejsce I: Izabela Gancarczyk;
Miejsce II: Marta Skrzekut, Amelia Styblińska, Wiktoria Matras;
Miejsce III: Filip Mielczarek, Krystian Kożuch.
Wyróżnienia:
Wiktoria Adamiec;
Klara Michorczyk;
Emilia Atłas;
Antoni Czaja;
Nagroda specjalna Organizatorów: Nikola Hybel.
Kat. SENIORZY:
1. Miejsce I – Halina Wacławik
2. Miejsce II – Katarzyna Bierowiec
3. Miejsce III – Kazimierz Ficzkowski
Wyróżnienie: Praca grupowa Senior + z Mszany Dolnej.
Konkurs recytatorski:
I miejsce: Łukasz Król za recytację wiersza „Nie wiedziała” oraz Kacper Sabura za interpretację „Lajkonik w chmurach” (frag.)
II miejsce: Hubert Guzik za „Pastorałki” oraz Urszula Raczek za wiersz „Melodia tłumu”
III miejsce: Zuzanna Kedroń – „Oczy tygrysa”.
Wyróżnienia:
Kinga Pacut, Zuzanna Liszka, Klaudia Jakubiec.
Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w projekt, Partnerom: Dyrektorowi GOKSiT – Jarosławowi Czaja oraz Kierownik biblioteki – Katarzynie Bochenek, a także uczestnikom, prowadzącym wykłady, warsztaty i spotkania: Monika Zielińska-Klimczak i ManuCraftura oraz aktorce Teresie Dzielskiej, nauczycielom, rodzicom, komisjom dwóch konkursów oraz TV28 i Radio RDN Nowy Sącz za patronat medialny.
Zadanie dofinansowane ze środków MKiDN w ramach programu: PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI.