,,Śladem przeszłości... tropem przyszłości. Książka i biblioteka w limanowskiej przestrzeni czytelniczej''

Warsztatyz iluminatorstwa dla młodzieży

Zdjęcie przedstawia młodzież podczas warsztatów z iluminatorstwa.

Poniedziałkowy, wakacyjny poranek rozpoczęliśmy od warsztatów z iluminatorstwa dla młodzieży.

Iluminatorstwo (od illuminare – oświetlać, ozdabiać) – warsztaty związane ze zdobnictwem dawnej książki i pozłotnictwem. Pani Lidia Marek- Jurkowska rozpoczęła spotkanie od krótkiego wprowadzenia historycznego do tematu oraz prezentacji dawnych ksiąg i zdobień.

Następnie młodzież zabrała się do pracy. Każdy wybrał dla siebie niewielki element z księgi rękopiśmiennej, głównie były to anioły i motywy roślinne, a następnie kopiował go na karcie papieru akwarelowego (200 lub 300 mg) tworząc rysunek.  Na tak przygotowanym wzorze uczestnicy wybierali elementy do złocenia i złotem mineralnym pokrywali swój obrazek. Następnie tradycyjnie przygotowanymi farbami (pigmenty mineralne + spoiwo jajowe) młodzież malowała pozostałe elementy.

Warsztaty były częścią projektu ,,Śladem przeszłości…tropem przyszłości. Książka i biblioteka w limanowskiej przestrzeni czytelniczej’’.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.