Aktualności Biblioteki Powiatowej

Z cyklu „Kocha, lubi, recenzuje…” recenzja książki pt.,,Bohaterowie Auschwitz” . Recenzuje Jacenty Musiał-Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.

Zdjęcie przedstawia Jacentego Musiała-Dyrektora GBP w Starej Wsi z książką.
,,Bohaterowie Auschwitz” – to opowieść o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłu. W chwili obecnej, gdzie od dwóch dni Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie i toczą się krwawe boje na ukraińskiej ziemi, warto uzmysłowić wszystkim, czym jest wojna, jakie niesie za sobą konsekwencje, zniszczenia, śmierć niewinnych ludzi, tak jak to było w czasie II wojny światowej. Niemcy stosowali wobec zajętych państw brutalny terror i masowe wyniszczające aresztowania. Hitlerowcy, chcąc zapanować nad światem i Europą stworzyli wiele obozów zagłady, również na swoim terenie, aby unicestwić swoich przeciwników i wrogów oraz różne nacje i narodowości. Szczególny terror stosowali wobec Polaków, Żydów, Cyganów. Gdy więzienia były przepełnione, władze niemieckie stanęły wobec potrzeby stworzenia nowych miejsc odosobnienia. Jednym z takich barbarzyńskich miejsc był Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz (Konzntrationslager KL). Został utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia. Po włączeniu do Rzeszy miasto otrzymało niemiecką nazwę Auschwitz, które stało się również nazwą obozu. Cechowało je dogodne położenie, dostępność komunikacyjna kolejowa i możliwość wykorzystania opuszczonych budynków dawnych austryjackich koszar wojskowych, które zostały rozbudowane rękoma więźniów. Prace te zostały zakończone w pierwszym półroczu 1942 roku. W pierwszym okresie istnienia, Niemcy kierowali do niego przede wszystkim polskich więźniów politycznych. Pierwszy transport Polaków dotarł tam 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie. Byli tam również mieszkańcy Limanowszczyzny. Niemieccy naziści deportowali do Auschwitz co najmniej 1.3 miliona osób z ponad 20 narodowości. W ciągu 1778 koszarowych dni istnienia obozu, śmierć z wycieńczenia, głodu, lub w komorach gazowych, poniosło ponad 1.1 mln niewinnych ludzi. Wielu więźniów z ogromnym poświęceniem walczyło, aby przetrwać tą bezprecedensową gehennę, wyzutą ze wszelkich ludzkich instynktów.
Książka opowiada o bohaterskich postawach wielu więźniów min: Witolda Pileckiego, Maksymiliana Kolbego, Stanisława Leszczyńskiego, Ireny Wiśniewskiej, Bronisława Czecha, Tadeusza „Teddy” Pieczykowskiego, Sabiny Nawara oraz wielu innych. KL. Auschwitz było piekłem bez drogi ucieczki. Znaleźli się jednak ludzie gotowi podjąć walkę o niemożliwe. Na ponad milion osób, które się tam znalazły, próbę ucieczki podjęło 928 więźniów. Pełnym powodzeniem zakończyła się ucieczka tylko 196 więźniów, którzy w większości doczekali końca wojny. Warto tę publikację książkową przeczytać, szczególne przez młode pokolenie, które wojnę zna tylko z opowiadań, filmów, książek lub gier komputerowych. Świat nigdy nie może zapomnieć o tym co Niemcy zgotowali Europie. Tyle tragedii, tyle nieszczęść, miliony straconych istnień ludzkich. O tym trzeba wciąż przypominać, aby to piekło na ziemi nigdy się nie powtórzyło.
Autor: Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński.
Nominacja: GBP w Starej Wsi Filia w Rupniowie – Anna Wiktor
Wróć do góry