M. Śliwińska, ,,Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”
Głównym tłem powieści biograficznej są postacie opisane w „Weselu” Wyspiańskiego. Autorka zaprosiła nas w podróż do przeszłości, na kartach książki opowiedziała o trzech pannach z rodziny Mikołajczyków: Annie, Jadwidze i Marii. Anna poślubiła Włodzimierza Tetmajera – artystę malarza, który osiadł na wsi w Bronowicach.
Siostra Anny dziesięć lat później wychodzi za mąż za słynnego poetę Lucjana Rydla. Trzecia zaś z sióstr Mikołajczykówien była zaręczona z Ludwikiem de Laveaux , również malarzem, który jednak zmarł przedwcześnie w 1894 r. w Paryżu. Monika Śliwińska poświęca bardzo dużo miejsca ich najbliższym – mężom, dzieciom, rodzicom, krewnym i przyjaciołom. Stara się nie tylko przybliżyć poszczególnych bohaterów tamtych wydarzeń, ale także ich zrozumieć. Książka przenosi nas do zupełnie innych czasów,
gdzie autorka opowiada nam losy prawdziwych bohaterów i świetnie nakreśla także stosunki międzyludzkie, obraz realiów, w jakich żyli bohaterowie oraz ilustruje jak wyglądało ówczesne życie kobiet. W książce zamieszczone są zdjęcia, na których widać Annę i Jadwigę w pięknych tradycyjnych strojach ludowych w otoczeniu elegancko ubranych mieszczan, panny nie udają kogoś ,kim nie są. Niesamowite jest to, jak szybko można poczuć klimat epoki i zacząć rozumieć niektóre ludzkie zachowania. Piękne są fragmenty ich listów, zresztą cała historia relacji obu par jest naprawdę wzruszająca.
Życie rodzin Mikołajczyków, Tetmajerów i Rydlów zostało namalowane tak, by czytelnik mógł poczuć jak było piękne, kolorowe i żywe. Motywem działania wszystkich tych ludzi była całkowita bezinteresowna chęć niesienia pomocy człowiekowi, który akurat tej pomocy w danej chwili potrzebował. Każdy rozdział otwiera cytat. Całość napisana jest pięknym plastycznym językiem.