,,Śladem przeszłości... tropem przyszłości. Książka i biblioteka w limanowskiej przestrzeni czytelniczej''

Piątkowy wykład o historii bibliotek w Limanowej

Zdjęcie przedstawia uczestników wykładu pt. ,,Historia bibliotek na limanowszczyźnie w okresie galicyjskim do wybuchu I wojny światowej’’ ,który wygłosił dr Tomasz Jacek Lis.
6 maja br. w piątkowe popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się spotkanie inaugurujące projekt ,,Śladem przeszłości…tropem przyszłości. Książka i biblioteka w limanowskiej przestrzeni czytelniczej’’. Wykład pt. ,,Historia bibliotek na limanowszczyźnie w okresie galicyjskim do wybuchu I wojny światowej’’ wygłosił dr Tomasz Jacek Lis.
Prelegent przeniósł słuchaczy w początki pierwszych bibliotek na naszym terenie. Jedną z nich była biblioteka znajdująca się przy opactwie Cystersów w Szczyrzycu, która wywarła duży wpływ na rozwój lokalnej społeczności. Następnie przypomniał postaci limanowskich bibliofilii m.in. Leona Żuławskiego, Maksymiliana Marszałkowicza. Były to osoby dobrze wykształcone, pełniące ważne funkcje w Limanowej, a także posiadające bardzo duże prywatne zbiory. W 1900 roku z inicjatywy emigranta z zaboru rosyjskiego Józefa Becka i jego żony Bronisławy powstało w Limanowej Koło Towarzystwa Szkoły Ludowej z wypożyczalnią książek. Inicjatywa ta zapoczątkowała dzieje obecnej limanowskiej Biblioteki. Prelegent wraz ze słuchaczami prześledził rozwój książnicy w pierwszych latach jej istnienia, analizując m.in. liczbę księgozbioru oraz czytelników.
Po prezentacji przyszedł czas na liczne pytania od uczestników, które dotyczyły m.in. finansowania bibliotek w omawianym okresie, czy postaci pojawiających się podczas wykładu.
Bardzo dziękujemy prowadzącemu za ciekawą lekcję historii, która wprowadziła nas w tematykę projektu. Uczestnikom dziękujemy za obecność i aktywne włączenie się w przebieg spotkania. Zapraszamy na kolejne wydarzenia zaplanowane w projekcie.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Galeria

Wróć do góry