Aktualności Biblioteki Miejskiej

„Oczy autyzmu”

Zdjęcie przedstawia organizatorów konferencji

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Limanowej, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu – Filia w Limanowej i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej realizują wspólny projekt edukacyjny „2022 Rok Marii Grzegorzewskiej – Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie…” mający na celu przybliżenie nauczycielom, bibliotekarzom, rodzicom oraz studentom, sytuacji i problemów osób, zwłaszcza dzieci, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Konferencja „Oczy autyzmu”, zorganizowana 1 kwietnia br., była pierwszą odsłoną projektu, a jej termin nieprzypadkowy – 2. kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Świadomości Autyzmu.

Uczestnicy konferencji, zgromadzeni bardzo licznie w sali kameralnej przy ul. Bronisława Czecha 4 w Limanowej, wysłuchali z dużym skupieniem i uwagą czterech prelekcji poświęconych różnym aspektom autyzmu, w ujęciu teoretycznym, prawnym i przede wszystkim praktycznym.

Pani Agnieszka Kaźmierek – psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany diagnosta ADOS-2, certyfikowany Trener Umiejętności Społecznych (TUS), pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Limanowej – mówiła o przyczynach i objawach autyzmu oraz narzędziach diagnostycznych i metodach edukacyjno-terapeutycznych najczęściej wykorzystywanych podczas pracy z dziećmi dotkniętymi autyzmem.

Sytuację dziecka z ASD w szkole ogólnodostępnej przedstawiła pani Magdalena Zwolińska –
pedagog specjalny, oligofrenopedagog, terapeuta integracji sensorycznej, certyfikowany diagnosta ADOS-2, certyfikowany Trener Umiejętności Społecznych (TUS), pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Limanowej.

Prezentacja pani Renaty Biedy – logopedy, pedagoga specjalnego, oligofrenopedagoga, pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Limanowej – dotyczyła komunikowania się dzieci autystycznych z otoczeniem.

Ostatnie wystąpienie miało bardzo osobisty charakter. Pani Dorota Wójtowicz podzieliła się swoimi doświadczeniami – trudnościami, problemami i radościami mamy autystycznego syna. Mówiła o drodze, jaką przeszła cała rodzina od diagnozy do wychowywania szczęśliwego nastolatka z autyzmem.

Prelegenci i organizatorzy usłyszeli od uczestników spotkania bardzo dużo bardzo pozytywnych komentarzy dotyczących przede wszystkim formy i merytoryki wszystkich wystąpień, ale także wyboru tematu konferencji. W naszym otoczeniu jest coraz więcej osób dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Trochę inaczej postrzegają świat, ale mają, jak każdy, prawo do szczęścia i swojego miejsca w społeczeństwie.

Do zaświadczeń potwierdzających udział w konferencji organizatorzy dołączyli poradniki bibliograficzne z informacjami o wydawnictwach dotyczących autyzmu, dostępnych w zbiorach obydwu limanowskich bibliotek: miejskiej i pedagogicznej.

Kolejne zaplanowane w ramach projektu szkolenie, będzie poświęcone niedostosowaniu społecznemu.

Galeria

Wróć do góry