Interreg

Relacja o środowym spotkaniu w temacie literatury polsko – słowackiej.

Zdjęcie przedstawia wykładowcę dr Rafała Majerka oraz uczestników wykładu.

W zeszłą środę, 14 lipca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się pierwsze spotkanie, w ramach mikroprojektu: „Literatura bez granic – Transgraniczne związki literackie”, realizowanego przez MBP w Limanowej oraz partnerską bibliotekę w Dolnym Kubinie.
Tematem pierwszego wykładu były: „Literackie związki polsko-słowackie w perspektywie problematyki pogranicza – historia i współczesność”. Poprowadził je dr Rafał Majerek – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych, obecnie adiunkt w Zakładzie Filologii Słowackiej na UJ

Podczas wykładu, zostało poruszonych wiele interesujących i mało znanych faktów wzajemnego przenikania się i oddziaływania na siebie literatur obu krajów. Widoczne to było głównie w okresie Romantyzmu, kiedy to wielu poetów słowackich było zafascynowanych Adamem Mickiewiczem i inspirowało się jego twórczością. Choć wśród naszych pisarzy nie występowało podobne zjawisko, to w okresie PRLu, dzięki wydawnictwu „Śląsk”, wiele dzieł słowackich zostało przetłumaczonych i trafiło do rąk polskich czytelników.
Licznie zgromadzona publiczność miała również okazję lepiej poznać twórczość pisarzy naszych południowych sąsiadów, a w szczególności Ludovita Stura, Ivan Krasko oraz Janko Krala. Zostały również zaprezentowane zdjęcia niektórych znanych słowackich książek, m.in: „Zdarzyło się pierwszego września: (albo kiedy indziej)” Pavola Rankova czy, „Carpathia” Marosa Krajnaka.
Na koniec spotkania, został poruszony temat Tatr (w szczególności góry Krywań) i ich szczególnego znaczenia dla Słowaków. Nie mogło też zabraknąć paru zdań o słynnym Janosiku. Publiczność przekonała się iż rozbójnik, w którego wcielił się niegdyś Marek Perepeczko w naszym serialu, jest uwielbianym bohaterem narodowym naszych południowych sąsiadów.

Mikroprojekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Galeria

Wróć do góry