Spotkania autorskie

SZERMIERZ ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

Zdjęcie przedstawia prowadzącego

„Eligiusz Dymowski jest jednocześnie modlitewny i zwyczajny, nierzadko z duszą na ramieniu, a jednak pogodzony po franciszkańsku. Czytam te wiersze i marzę, że ja też zatrzymam się kiedyś i znajdę w sobie nową przestrzeń, w której pochylę się nad słowem.”

Autorem powyższych dwóch zdań jest pisarka Marta Fox. Umieszczono je na obwolucie „Wędrówek z Nolis”, jednym z tomów poetyckich franciszkanina, ks. dr Eligiusza Dymowskiego. Krótko, pięknie, dobitnie i – naszym zdaniem – bardzo celnie ujmują one twórczość tego pogodnego sługi Św. Franciszka. 7 grudnia w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z nim. Było fajnie. Mimo, że spotkanie było proweniencji poetyckiej to wszystko zaczęło się od wątku muzycznego. W końcu przecież obydwie te dziedziny sztuki są dość blisko siebie i nieraz się przenikają. Mini koncert wszystkim zebranym zaprezentował Chór „Carpe Diem” limanowskiego ZNP (SEiR). Bardzo fajny występ, adekwatnie nastrajający i wprowadzający w spotkanie poetyckie. Wykonanie, prezentacja i prezencja autorska samych członków Chóru taka, że jego nazwa jest jak najbardziej na miejscu. Następnie głos zabrała Joanna Michalik. Powitała gościa i zebranych i przedstawiła im jego „życiową ścieżkę”, zwaną nieraz potocznie biogramem. Następnie mikrofon trafił do ks. Eligiusza. Opowiedział on zebranym jeszcze o kilku istotnych oraz ciekawych faktach i zdarzeniach ze swojego życiorysu oraz o swojej twórczości (znacząco ograniczając tym samym rolę moderatora spotkania w tej jego części, która była przewidziana do dyskusji i zadawania pytań). Potem już zaprezentował kilkanaście (kilkadziesiąt?) swoich wierszy, opatrując je stosownym komentarzem bądź wstępem. No i następnie, na zakończenie oficjalnej części spotkania, była dyskusja. Ojciec Eligiusz swoją wcześniejszą prezentacją i autorską prezencją oraz bardzo ciekawymi, istotnymi wypowiedziami spowodował, że w tej części moderator też tak naprawdę mógł być zbędny, bo pytania z sali sypały się prawie jak z rękawa. Pytania przeróżne, dużo pytań. Począwszy od kardynalnych np. o istotę człowieczeństwa i wiary – przez literackie i poetyckie – po żartobliwe i lekkie. Nie ma chyba sensu ich tu i teraz przytaczać. Spotkanie zakończyło spontaniczne wykonanie przez Chór krakowskiemu franciszkaninowi melodii „Życzymy, życzymy” oraz wspólne wzajemne serdeczności i życzenia na zbliżające się święta. A potem zebrani na sali uformowali się w znacznej długości wianuszek po autograf na egzemplarzach tomów poetyckich przekazanych zebranym za darmo przez ks. Eligiusza. Na pniu rozeszły się wszystkie, jakie przywiózł do Limanowej. Nie dziwi to nijak, bo jest naprawdę dobrym poetą. Przy tym świetnym, ciepłym, „otwartym” człowiekiem i sługą bożym, jakich chciałoby się widzieć i spotykać jak najwięcej.
„Kochani. Dziękuję za zaproszenie mnie na spotkanie autorskie. To były urocze dla mnie chwile.” – wpisał do bibliotecznej kroniki.
Dla nas też.

***

poezją zakorzeniam siebie
jak uśmiech dziecka
dotknięty miłością

na krawędzi złamanych przestrzeni
zawieszam głowę
by wydobyć ciebie
zagubiony w tłumie człowieku

(Eligiusz Dymowski, „Poezją”, z tomu „Tęsknota do bezimienności”)

Eligiusz Dymowski. Franciszkanin, wykładowca teologii pastoralnej, poeta i krytyk literacki. Urodził się na Mazowszu, ale swoje życie związał z południem Polski i Europy. Studiował w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie oraz na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 2001 roku doktoryzował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1994 przebywał na stypendium Ambasady Francuskiej przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie na Uniwersytecie Katolickim w Lyonie. Pracował jako duszpasterz w Pińczowie i w Somma Vesuviana koło Neapolu. W latach 1999-2005 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie – Bronowicach Wielkich. Obecnie jest przełożonym i proboszczem w Krakowie – Bronowicach Wielkich. Zajmuje się pracą dydaktyczną, naukową i literacką. Wykładowca m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym Prowincji, w Instytucie Studiów Franciszkańskich oraz w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie.
Jest członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Krakowskiej Konfraterni Poetów a także Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC), którego od października 2005 roku jest również wiceprezesem. Od 2007 roku członek Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana. Honorowy członek Myślenickiej Grupy Poetyckiej „TILIA”. Autor licznych publikacji z zakresu teologii i literatury. Jego wiersze, które można znaleźć w polskich i obcojęzycznych antologiach, były tłumaczone na język włoski, rosyjski, esperanto, angielski i niemiecki. Prywatnie: kocha podróże, ludzi i teatr. „Najpiękniejszy teatr świata – to dusza człowieka.” – tak twierdzi.

Galeria

Wróć do góry